اگر می خواهید در بسکتبال،برتر باشید به این نصیحت توجه کنید:یاد بگیرید چگونه پاس بدهید.پاس یک سلاح تهاجمی قدرتمند در بسکتبال است زیرا خوب پاس دادن می تواند فرصت های کسب امتیاز خلق کند و با تحت فشار قرار دادن دفاع حریف،آن را بر هم بریزد.به همین دلیل است که مربیان همیشه یک جا در زمین برای یک پاسور فوق العاده در نظر می گیرند.به همین دلیل بسیار مهم است که شما با انواع پاس بسکتبال آشنا شوید.

اصول پاس دادن

داشتن یک هدف کلی
پاس دادن نسخه بسکتبالی کار زیاد نیست.فقط به این خاطر که به دیگران القا کنید شما نیز کاری انجام می دهید پاس ندهید.در عوض مطمئن شوید هر پاسی که می دهید هدفی دارد.اگر پاس های شما باعث افزایش فرصت های گلزنی تیمتان نشود ممکن است اصلا ارزشمند نباشد.

با یک هدف خاص پاس دهید
انداختن یک توپ بسکتبال به تکنیک و استعداد زیادی نیاز ندارد.اما پاس دادن نوع هنرمندانه پرتاب توپ است.اگر سطحی به قضیه نگاه کنید ممکن انداختن توپ و پاس دادن مشابه به نظر برسند اما تفاوت های متمایز کننده ای بین این دو وجود دارد.انداختن معمولی توپ به هدف خاصی نیاز ندارد.اما پاس دادن همیشه با یک هدف مشخص در ذهن انجام می شود.هدف رساندن توپ به نقطه خاصی از بدن دریافت کننده پاس است.انجام این کار به طور قابل توجهی باعث بهبود دقت شما می شود.

نکته مهم:

گرفتن پاس
“در بسیاری از موارد بازیکنان تنها می خواهند از دیگران پاس بگیرند،اما اگر یک توپ دریافت نشود چیزی بیشتر از یک ترن اور (از دست دادن توپ) نیست.در هنگام دریافت یک پاس نکات زیر را در ذهن داشته باشید:
-وقتی توپ به سمت شما می آید شما نیز به سمتش گام بردارید.
-از دستان خود استفاده کنید تا به پاس دهنده نشان دهید که خالی هستید و خود را به عنوان یک هدف قابل مشاهده به او نشان دهید.
-پس از به دست آوردن توپ از آن محافظت کنید.”

پاس را به کسی تحمیل نکنید
اگر یک بازیکن آزاد نیست توپ را به او پاس ندهید.انتقال توپ به یک فضای شلوغ معمولا ایده خوبی نیست.

گام برداشتن در زمان پاس دادن
در زمان پاس دادن شما سعی می کنید مقدار زمانی را که طول می کشد تا توپ از نقطه A (شما) به نقطه B (گیرنده) برسد را به حداقل برسانید به طوری که دفاع حریف فرصت کمی برای قطع کردن پاس شما داشته باشد.پس به یاد داشته باشید هنگامی که توپ را به سمت هدف خود پرتاب می کنید به سمت آن قدم بردارید تا زمان رسیدن توپ به هدف کوتاه تر شود.

دادن پاس های قابل دریافت
پاسی که دریافتی در پی نداشته باشد مساوی است با ترن اور؛به همین دلیل است که شما به عنوان پاس دهنده باید بهترین پاس ممکن را بدهید تا دریافت کننده پاس،دریافت راحتی داشته باشد.این مورد می تواند به عوامل مختلفی در یک وضعیت بستگی داشته باشد.در اینجا به چند نکته که برای دادن یک پاس قابل دریافت باید در نظر گرفته شوند اشاره می کنیم:
-مقدار نیروی اعمال شده:این مهم است که سرعت پاس خود را با توجه به وضعیتی که در آن هستید تنظیم کنید.تحویل دادن توپ طوری که کمی با انرژی انجام شود شانس قطع شدن پاس توسط حریف را کم می کند اما در عین حال دریافت آن را سخت تر می کند.
-موقعیت دفاع حریف:در حالت ایده آل هر پاسی که شما می دهید باید به آسانی در دسترس هدف شما (گیرنده توپ) باشد و از دسترس دفاع دور باشد.ممکن است این به این معنی باشد که توپ را به سمت خاصی از بدن گیرنده پرتاب کنید یا اینکه حتی توپ را به آهستگی از بالای سر دفاع پاس دهید.

پاس های بسکتبال

پاس زمینی

پاس زمینی (bounce pass) نوعی پاس است که در آن توپ را در مقابل یار به زمین زده و توپ را در اختیار او قرار می‌دهیم. این پاس به راحتی می‌تواند منجر به امتیاز شود چون گرفتن آن برای مدافع سخت است.

پاس سینه به سینه

در این پاس یک پای خود را جلو می‌گذاریم و با دو دست توپ به سمت سینه یار پرتاپ می‌کنیم.

پاس بالای سر

در پاس بالای سر (overhead pass) توپ را مثل فوتبال با هر دو دست از بالای سر پرتاب می‌کنیم و معمولاً در ضد حمله بسیار مؤثر است و می‌تواند با دریافت سریع حتی بدون دریبل زدن منجر به امتیاز شود.

پاس ضربه‌ای

در پاس ضربه‌ای (touch pass) بلافاصله بعد لو رفتن توپ یکی از بازیکنان می‌توان با زدن ضربه‌ای توپ را به سمت یار هدایت کرد. این پاس سریعترین پاس بسکتبال است.

پاس بیسبالی

این پاس برای فرستادن توپ به فاصلهٔ دور مثلاً از یک سمت به سمت دیگر زمین استفاده می‌شود و مثل پرتاب بیسبال است و با یک دست است و برای ضد حمله مناسب می‌باشد.

پاس کور

پاس کور(blind pass) به پاسی می‌گویند که بدون نگاه کردن فرستاده می‌شود. در این پاس ارسال‌کننده به یک جهت نگاه می‌کند و به جهتی دیگر پاس می‌دهد. تا مدافع را فریب بدهد. ریسک لو رفتن این پاس بالاست.

پاس پشت کمر

این پاس از پشت کمر است و می‌توان آن را به صورت زمینی یا مستقیم فرستاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *