والیبال ورزشی عالی است که می‌تواند توسط افراد مختلف در تمام سطوح سنی مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان آن را در تمام طول سال و همچنین داخل و خارج از منزل انجام داد. والیبال بازی کردن علاوه بر لذت، فواید بسیاری دارد. فواید ورزش والیبال برای نوجوانان، فواید ورزش والیبال برای زنان یا حتی فواید ورزش والیبال برای کودکان اثبات شده‌اند و بسیار موردتوجه جوامع پیشرفته امروزی قرار دارند. با داشتن سطح متوسطی از فعالیت جسمانی می‌توانید کیفیت زندگی و سلامتی‌تان را به‌طور چشمگیری افزایش دهید. در کنار دنبال کردن یک رژیم متعادل، انجام ورزش والیبال به‌طور منظم و برای ۴۵ دقیقه در هر مرتبه، روشی عالی برای بهبود قدرت و سلامتی بدن است. در ادامه به بررسی فواید والیبال می‌پردازیم.

فواید ورزش والیبال

سوزاندن کالری

انجام ورزش والیبال چربی بدن و عضلات را درگیر می‌کند. ۴۵ دقیقه والیبال بازی کردن تا ۵۸۵ کالری می‌سوزاند که در کاهش وزن در طولانی‌مدت بسیار مؤثر است. رسیدن به وزن سالم به پیشگیری از فشارخون بالا، بیماری قلبی و دیابت کمک می‌کند.

 

 

تقویت سیستم عضلانی

فعالیت‌های جسمانی‌ای که با ورزش والیبال همراه هستند، به تقویت بالاتنه، بازوها و شانه‌ها کمک کرده و همچنین در عضلات ران و پایین پا اثر می‌گذارند. این ورزش همچنین باعث تقویت دستگاه‌های قلبی عروقی و تنفسی می‌شود. بهبود گردش خون در بدن نیز باعث اکسیژن‌رسانی مطلوب به اندام‌های مختلف شده و عملکرد و سلامت کلی بدن را افزایش می‌دهد.

.

کاهش استرس و اضطراب

ورزش والیبال برای سلامتِ عاطفی و روانی بازیکن‌ها نیز مفید است و علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. این ورزش همچنین به مدیریت نوسانات خلقی کمک کرده و حتی افسردگی را تسکین می‌دهد. ورزش کردن باعث می‌شود تا مغز اندورفین تولید کند. اندورفین ماده‌ای شیمیایی است که در مغز تولید شده و باعث تجربۀ حس خوشحالی می‌شود. درواقع این ماده علتِ بروزِ حس رضایتمندی و رفعت بوده و اثرهای استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

 

 

تقویت عزت نفس

والیبال نه‌تنها خلق‌وخو را بهبود می‌دهد، بلکه به بهبود عزت نفس نیز کمک می‌کند. همه دوست دارند که خوش‌هیکل و سالم باشند؛ والیبال به کاهش وزن، ساخت عضلات و کاهش استرس کمک می‌کند که این موارد باعث می‌شوند تا از خودتان راضی بوده و حس خوشنودی داشته باشید. حس تعلق داشتن به یک تیم نیز می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شود. با دستیابی به اهدافتان به‌عنوان عضوی از تیم، حس افتخار در شما تشویق می‌شود. اینکه بدانید در دستیابی به اهدافِ تیم نقش دارید، باعث می‌شود تا حس ارزشمند بودن را تجربه کنید.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *